Krótko o historii damskiej szpilki
Szpilki to rodzaj obuwia na wysokim, cienko zakończonym obcasie. Najbardziej klasyczne szpilki to eleganckie pantofle, ale obcas typu szpilka jest stosowany także w kozakach czy sandałach. Choć damskie szpilki uznawane są nieodzowny atrybut kobiecości, ich historia wcale nie zaczyna się od damskiej mody.
Pierwsze szpilki
Historia szpilek sięga starożytności, kiedy to noszono pierwsze buty na obcasie. Pomysł przytwierdzania obcasów do butów miał charakter użytkowy, miał pomagać utrzymać stopę w strzemionach i ułatwiać jazdę konną. W tamtym czasie jednak buty na obcasie były domeną włącznie mężczyzn z wyższych sfer. Zaś swoją nazwę szpilki zawdzięczają włoskiemu słowu stiletto, czyli sztylet.
Kiedy pojawiły się pierwsze szpilki damskie?
Pierwszy opisany przypadek wykorzystania szpilek prze kobietę pochodzi z 1533 r., wtedy to niewysoka czternastolatka postanowiła dodać sobie kilka centymetrów na własnym ślubie. Była to Katarzyna Medycejska, która założyła buty na obcasie na swój ślub z księciem Orleanu a późniejszym królem Francji Henrykiem II. Katarzyna była kobietą mało atrakcyjną, poza tym była niskiego wzrostu i szpilki miały dodać jej kilka centymetrów. Z Katarzyny przykład wzięły inne arystokratki, i tym sposobem w XVI w. zapanowała moda na szpilki. Tylko uwaga, wysokość obcasa była uzależniona od statusu społecznego kobiety- im wyżej urodzona, tym wyższe nosiła szpilki. Jednak modę na szpilki zakończyła Rewolucja Francuska.
Kto zafundował nam współczesne szpilki?
Za prekursora szpilek we współczesnej formie uznaje się dom marki Dior, a dokładniej Rogera Vivera. Z czasem damskie szpilki (np. takie) upodobały sobie gwiazdy kina, a gdy sukienki stawały się coraz krótsze, sam obcas robił się coraz wyższy. Do dziś klasyczne modele szpilek uznawane są za najbardziej elegancki i estetyczny rodzaj damskiego obuwia- wysoki obcas wysmukla kostkę i uwydatnia łydkę, cała postać wydaje się smuklejsza, a wymuszona przez szpilki postawa ciała podkreśla atrybuty kobiecego ciała.