Derby a Oxfordy
Buty derby często są mylone z butami typu oxford. Różnica między tymi rodzajami obuwia jest niewielka, przez to często są mylone lub obie nazwy są używane zamienne. Jak więc jest ta sekretna różnica między nimi? No i które będą lepszym wyborem?
Buty derby
Derby mogą być zwane angielkami. Od dawna są uważane za buty mniej formalne. Dlaczego? Ze względu na przyszwę, czyli tą część buta, w której są dziurki na sznurowadła. W derbach jest ona otwarta, przyszyta na wierzch buta, nie łączy się również z językiem buta. W ten sposób, derby męskie Patine, wydają się masywniejsze. Mogą też sprawiać wrażenie, że stopa jest nieco większa niż w rzeczywistości. Są to dość minimalistyczne i proste buty mimo, że istnieją kolorowe i wzorzyste warianty. W zależności od materiału, z jakiego są wykonane oraz ilości zdobień, mogą być zakładane do strojów wizytowych, jak i codziennych. Nadają się również jako obuwie do pracy czy na mniej oficjalne spotkania.
Buty oxford
Jako synonimu używa się słowa wiedenki. Różnią się od derbów tym, że przyszwa jest wszyta pod cholewkę, jest zamknięta przez co buty stają się smuklejsze i według wielu osób – są bardziej eleganckie. Oryginalne oxfordy mają naszyty nosek na przodzie buta. Powinny one zająć miejsce tuż obok derbów, w szafie każdego mężczyzny, który dba o swój wizerunek i chce adekwatnie wyglądać do danej sytuacji. Buty tego typu zawsze będą pasowały do garnituru. Zdaniem wielu stylistów, będą one nawet dużo lepszym wyborem niż derby.
Niektóre części garderoby są niezastąpione i mimo upływu lat wciąż są w modzie. Tak też jest z butami – zarówno derby jak i oxfordy są klasykami.To na które padnie ostateczny wybór zależy od gustu i preferencji użytkownika. Decydując się na któreś z nich mamy pewność, że są to buty ponadczasowe i nie będą służyły tylko na jedno wyjście.