Ręczne wzornictwo brogsów
Brogue to nazewnictwo buta ozdobionego w bardzo charakterystyczny sposób. Ozdobami są otwory w konkretnych miejscach buta. Ażurowania wykonane są wzdłuż krawędzi skóry składające się na cholewkę. Jest jeszcze kilka elementów, które sprawiają, że but można nazwać brogsem: ząbkowania wzdłuż ażurowanych krawędzi,wybity na nakładce noska medalion z dziurkowanego wzoru i nakładka na nosek w kształcie skrzydeł. Brogsy nazywane są również golfami.
Tworzone ręcznie
Stworzenie wzorów tak charakterystycznych dla brogsów jest wyjątkowo pracochłonne, ponieważ robione jest bez użycia maszyn. Średnica ręcznie wykonywanego otworu ma 3 mm, a odległość między poszczególnymi dziurkami to 5 mm. Buty brogsy można podzielić na kilka rodzajów, jeśli zostaną pogrupowane według bogactwa wzornictwa.
Full brogues, nazywany również wing tip to pełna, najbardziej ozdobiona wersja brogsów – https://patine.pl/category/obuwie-klasyczne-brogsy . Na nosku występuje wspomniany medalion, a wzdłuż cholewy tworzone są otwory i szwy, które układają się w kształt skrzydełek.
Semi brogues– posiadają o połowę mniej zdobień. Na czubek buta nakładany jest nosek z ażurowanym zdobieniem. Od pełnych brogsów różnią się głównie kształtem nakładanego noska, który jest prosty i przywodzi na myśl derby.
Quarter brogue – najdelikatniejsze w zdobieniach wersja brogsów. Ażurowania przechodzą w zasadzie tylko wzdłuż szwów i na nosku nie ma medalionu. Występują z prostym, nakładanym noskiem (cap toe brogues) lub dużo rzadziej w postaci gładkiej (plain brogues).
Generalnie wyznać należy zasadę, że im mniej perforowań tym but jest bardziej formalny. I tak, jeśli but jest pełnym, brązowym brogsem założyć go można do chinosów. Jeśli natomiast jest pół brogsem nosić należy jeansy. Do wersji z minimalną ilością ażurowań w kolorze czarnym należy dopasować sportowy lub klasyczny garnitur w kolorze czarnym.